TAD Compact Reference MK2 – głośniki podstawkowe

Koncept

Kolumny podstawkowe TAD Compact Reference są bezpośrednim kontynuatorem myśli zawartych we flagowych kolumnach tej firmy – TAD Reference One. W momencie zaprezentowania kolumn TAD Reference One, stały się one punktem odniesienia dla innych systemów głośnikowych. Te ultra hi-endowe głośniki bazują na wysokozaawansowanej technologii opracowanej przez ludzi TAD-a, ludzi odpowiedzialnych za monitory studyjne stosowane w studiach nagraniowych na całym świecie.

Wykorzystuje się w nich starannie dobrane materiały i części, szczególną przywiązując do najmniejszych detali, powracając wciąż i wciąż, na każdym etapie projektu, do teorii i testów odsłuchowych. Rezultatem takiego podejścia jest niespotykane w profesjonalnym świecie audio brzmienie. TAD Reference One prezentowały czysty i bogaty dźwięk, jakiego nigdy wcześniej nie słyszałeś.

Technologia CST pozwala na oddanie bezprecedensowo szerokiego pasma częstotliwości i kontrolę kierunkowości

CST (Coherent Source Transducer) pozwolił na osiągnięcie w kolumnach TAD Compact Reference założonego celu: reprodukcję dźwięku z kontrolowaną kierunkowością w szerokim zakresie częstotliwości z pojedynczego punktu, z jednolitą fazą. Kształt membrany głośnika średniotonowego został skalkulowany w taki sposób, że nie tylko tak charakteryzuje się fantastycznym pasmem na wprost, ale pozwala kontrolować kierunkowość głośnika wysokotonowego, znajdującego się w jego centrum, w konfiguracji współosiowej. Dzięki temu centrum akustyczne tweetera i głośnika średniotonowego znajduje się w jednym punkcie. Przetwornik CST jest ogromnym krokiem naprzód w dziedzinie głośników współosiowych, pozwalając na uzyskanie ultra szerokiego pasma przenoszonych częstotliwości pomiędzy 250 Hz a 100 kHz, przy kontroli kierunkowości i łagodnym, wyrównanym tłumieniu, bez zniekształceń w żadnym zakresie pasma przenoszenia. Rezultatem jest ekstremalna czystość i stabilny „obraz dźwiękowy”charakteryzujący się bogatą i naturalną barwą.

Unikalna technologia produkcji berylowej membrany skutkuje niespotykaną jakością i precyzją wykonania

Kopułka wysokotonowa oraz średniotonowa wykonane są z berylu, najlżejszego i najsztywniejszego zarazem materiału – firma TAD używa go od ponad 30 lat. Membrana ta jest produkowana przy użyciu techniki osadzania materiału z postaci gazowej (odmiana MOCVD „Metal Organic Chemical Vapor Deposition” - techniki osadzania warstw na powierzchni materiałów poprzez stosowanie związków metaloorganicznych w formie gazowej) opracowanej przez TAD-a i wykorzystywanej przez tę firmę od wielu lat. Zapewnia to wysoką wytrzymałość i jednorodność materiału, co w połączeniu z wysokim tłumieniem wewnętrznym daje delikatny, ale wybitnie naturalny dźwięk. Kształt membrany głośnika wysokotonowego został opracowany metodą analizy komputerowej zwanej HSDOM (Harmonized Synthetic Diaphragm Optimum Metod). Pozwala ona na kontrolę różnic w drganiu różnych fragmentów membrany i przesuwa je poza zakres słyszany przez ucho ludzkie, zapewniając pasmo przenoszenia do 100 kHz. Duża membrana średniotonowa także została wykonana w technice osadzania materiału z postaci gazowej. Rezultatem tych zabiegów jest niemal bezbłędny dźwięk, niezwykle bezpośredni i precyzyjny, o szerokim paśmie przenoszenia.

Zaadaptowanie technologi ISO maksymalizuje potencjał przetwornika CST

Przetwornik CST jest precyzyjnie montowany w niezwykle sztywnej obudowie, wyprofilowanej tak, aby zminimalizować dyfrakcje na jej krawędziach. Zamiast maksymalizować zdolności samego przetwornika CST, inżynierowie TAD-a wynaleźli nową technologię ISO (ISO-lation). W jej skład wchodzi układ blokujący wibracje przetwornika, przenoszące się na obudowę i na strukturalne odseparowanie przetwornika CST od obudowy. Głośnik nie powoduje więc drgań w obudowie, redukując w ten sposób wtórne promieniowanie dźwięku. Obniża również wpływ energii emitowanej przez przetwornik basowy. Poprawia to rozdzielczość brzmienia i tym samym detaliczność, pozwalając, na przykład na ukazanie różnic w kolorycie tonalnym instrumentów i ich subtelności.

Niska stratność, liniowość i potężny system napędzający. 20 cm przetwornik basowy o wyjątkowej dokładności przetwarzania

Przetwornik niskotonowy został zaprojektowany tak, by osiągnąć wybitną liniowość obwodu magnetycznego, membrany i zawieszenia. Obwód magnetyczny zbudowana jest z wykorzystaniem unikalnej, krótkiej cewki OFGMS (Optimized Field Geometry Magnet Structure). Wraz z długą szczeliną (20 mm) daje to niezwykle linearne pole magnetyczne w całej szczelinie magnesu. Stabilizuje to pracę przetwornika w przedziale niskich i wysokich amplitud, osiągając w ten sposób liniowość i stały, dokładny kształt fali dźwiękowej.

TLCC (Tri-Laminate Composite Cone): membrana aramidowa ma trzywarstwową, laminowaną konstrukcję, dzięki której osiągnięto niemal idealnie właściwości fizyczne. Dostajemy dzięki temu bogaty i czysty bas oraz niepodbarwione średnie tony. System zawieszenia ma, opracowany przez TAD-a, tradycyjny kształt fałdy, wspomagający osiągnięcie wysokiej liniowości.

Wytłumiona obudowa SILENT łączy w sobie wysoką sztywność i wdzięczną, płynną elegancję

Obudowa o nazwie SILENT (Structurally Inert Laminated Enclosure Technology), zapożyczona z głośników Reference One, jest niezwykle kompaktowa i mierzy 63 centymetrów. Sztywna wewnętrzna struktura wykonana została z 21 mm, ciętej na maszynach CNC, grubej sklejki, wykonanej z prasowanej pod ciśnieniem brzozy. 27,5 mm aluminiowa podstawa obniża środek ciężkości i stabilizuje całą obudowę, przeciwdziałając drganiom generowanym przez głośnik niskotonowy i jego system napędzający. Łączenie różnorakich materiałów w ten sposób zarówno rozprasza, jak i zmniejsza rezonanse obudowy.

Opływowy kształt łzy obudowy minimalizuje dyfrakcje dźwięku na zewnątrz i fale stojące wewnątrz obudowy. Wraz z pięknym wykończeniem o połysku fortepianowym głośnik ten wyraża ducha elegancji Japonii.

Aerodynamiczny system portu bas-refleksu - technologia "Horn Fluid"

W celu najlepszego wykorzystania brzmienia 20 centymetrowego przetwornika niskotonowego i jego mocowania, port bas-refleksu jest aerodynamicznie optymalizowany. Port o kształcie rozszerzającego się klosza zapobiega szumom przepływającego powietrza, nawet gdy przetwornik pracuje na granicy swoich możliwości, co przekłada się na głęboki i czysty bas.

Głośnik TAD Compact Reference to połączenie ściśle wyselekcjonowanych materiałów i elementów, w większości zapożyczonych od topowego projektu TAD Reference One

  1. Odizolowana zwrotnica dla niskich, wysokich i średnich częstotliwości – wyeliminowanie zakłóceń elektromagnetycznych.
  2. Panel z terminalami to 27 mm płat aluminium, spełniający rolę radiatora dla oporników.
  3. Produkowane samodzielnie podzespoły, w tym cewki powietrzne, niskoindukcyjne rezystory i kondensatory polipropylenowe.
  4. Duże zaciski głośnikowe pokryte są warstwą złota, zapewniającym dobrą przewodność.
  5. Okablowanie wewnętrzne zostało poprowadzone z daleka od elementów magnetycznych po to, aby zapewnić wysoką jakość sygnału, wolnego od zakłóceń i interferencji
  6. Nie tylko głośnik sam w sobie, ale także każda jego część jest restrykcyjnie kontrolowana, po czym nadaje się jej numer seryjny.

Specyfikacja techniczna

Opis: kompaktowy system trójdrożny typu bas-refleks
Przetworniki: 20 cm niskotonowy; koncentryczny, średniotonowy o średnicy 16 cm, 3,5 cm kopułka wysokotonowa
Pasmo przenoszenia: 32 Hz – 100 kHz
Punkty podziału zwrotnicy: 250 Hz i 2 kHz
Rekomendowana moc wzmacniacza: 50-200 W
Skuteczność: 86 dB
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Waga: 46 kg
Wymiary: 341 mm x 628 mm x 444 mm

Opcje

TAD-ST1: standy do głośników TAD-CR1

Standy te dzielą koncepcję konstrukcyjną z TAD-CR1, zapewniając w ten sposób dobrą izolację głośnika od wibracji oraz wysoką jakość dźwięku. Stand ten maksymalizuje możliwości TAD-CR1

Waga: 16 kg
Wymiary: 407 mm x 532 mm x 525 mm

© Copyright 2011 Audio Centrer Poland. All rights reserved.
Designed Piksel Studio