Odtwarzacz SACD TAD-D600

Koncept

Jeśli chodzi o projekt techniczny, dizajn, wykonanie i zastosowane technologie, TAD jest firmą, która nigdy nie idzie na kompromisy. Jej misją jest osiągnięcie czystego dźwięku na poziomie, jakiego nigdy wcześniej nie udało się osiągnąć. TAD-D600 jest właśnie takim urządzeniem. Korzystając z ponad trzydziestoletniego doświadczenia w świecie profesjonalnego audio inżynierów firmy, ten referencyjny odtwarzacz płyt SACD/CD ma odzwierciedlać ducha firmy TAD, przejawiającego się w ciągłej kontynuacji rewolucyjnych rozwiązań i wyrafinowanej konstrukcji. Sercem technologii jest tutaj ultra precyzyjny zegar taktujący, zapewniający wysoki stosunek sygnału zegara do szumu, pozwalającą osiągając przez to dokładną konwersję sygnału cyfrowego na analogowy. Wraz z tą innowacyjną technologią D600 rozpoczyna nową erę w reprodukcji muzyki – muzyki nie zmienionej w stosunku do oryginalnego nagrania, prawdziwej w swoim duchu.

Niezwykła jakość dźwięku zapewniana przez precyzyjną konwersję sygnału w przetworniku cyfrowo-analogowym

Filozofię firmy TAD najlepiej odzwierciedlają słowa jego inżynierów: „Przekazywać istotę muzyki w sposób w jaki była oryginalnie wykonana”. Ponieważ jakość zegara taktującego w ogromnej mierze wpływa na precyzję przetwornika cyfrowo-analogowego, dla D600 stworzono zupełnie nowy układ ultra precyzyjnego zegara Master Clock UPCG, który w znacznej mierze redukuje jitter w zakresie częstotliwości wokół częstotliwości pracy oscylatora. TAD zaprojektował ten układ we współpracy z jedną z najlepszych firm produkujących oscylatory.

Dążenie do czystego dźwięku wymagało skupienia się na charakterystyce zegara. Wynalezienie nowego ultra precyzyjnego zegara Master Clock UPCG

D600 wyposażony jest w oscylator kwarcowy, który polepsza stosunek sygnału zegara o ponad 50 dB w porównaniu z innymi, konwencjonalnymi odtwarzaczami, osiągając wybitną charakterystykę C/N. TAD skoncentrował się szczególnie na tym parametrze, chcąc zredukować jitter w niskim pasmie częstotliwości, w stosunku do średnich częstotliwości. Żeby to osiągnąć trzeba było opracować zupełnie nowy układ oscylatora – żaden z istniejących nie był wystarczająco dobry.

Nowo zaprojektowany obwód wyjściowy audio, ze zredukowanym szumem i precyzyjniejszym przesyle sygnału

Sposób pracy układu konwertującego I/U, czyli zamieniającego prądowy sygnał z przetwornika D/A na napięcie, znacząco wpływa na jakość dźwięku. Użyty w D600 dyskretny układ konwertujący I/U został opracowany po kątem maksymalnego obniżenia szumu, a przez to osiągnięcia jak najczystszego sygnału. Wszystko to poprawia rytmiczność i szybkość narastania sygnału muzycznego.

Wykorzystanie przetwornika DAC Burr-Brown PCM1794 w podwójnej zróżnicowanej konfiguracji daje wyjątkowy stosunek sygnału do szumu

Dwa, znane z wysokiej jakości, konwertery Burr-Brown PCM1749 połączone są równolegle w konfiguracji zbalansowanej. Wpływa to w ogromny sposób na brzmienie, poprawiając stosunek sygnał-szum, liniowość, dynamikę i zmniejszając zniekształcenia. Rezultat? Delikatny, zniuansowany dźwięk o niezwykłej wierności, pięknie oddający realizm odtwarzanej muzyki.

Ciężka, odlana z aluminium struktura chassis zapewnia stabilność i sztywność całego urządzenia

Bardzo ważnym czynnikiem, pomagającym w osiągnięciu lepszej jakości dźwięku jest zdolność kontroli wibracji, mogących generować szum. Chassis D600 jest skonstruowane tak, aby absorbować jak najwięcej wibracji przenoszonych z zewnątrz. Umieszczony w środku obudowy ciężki, pokryty miedzią galwanizowany płat ze stali o grubości 6 mm dodatkowo tłumi wibracje i obniża środek ciężkości. Ta podwójna struktura zapewnia sztywność i bardzo małe drgania, które w innych urządzeniach wpływają na sygnał i tym samym na finalne brzmienie. Miedziana powłoka dodatkowo obniża impedancję masy, jeszcze bardziej poprawiając stosunek sygnału do szumu.

Totalna separacja odtwarzacza i zasilacza. Koncepcja dwóch oddzielnych obudów i eliminacja wpływu wibracji

Sekcja odtwarzacza i zasilacza są od siebie całkowicie odseparowane. Eliminuje to szkodliwe oddziaływania między mechaniką i obwodami audio oraz polem elektromagnetycznym generowanym przez zasilacz. Oddzielna obudowa dla tych dwu sekcji pozwoliła na specjalne zaprojektowanie transformatorów i poprawienie obwodów audio, które mogły być stworzone bez żadnych kompromisów i ograniczeń – czyli coś, co jest niemożliwe w zintegrowanych rozwiązaniach.

Nóżki o trzypunktowym mocowaniu zapewniają stabilność i kontrolę wibracji

Dodatkowym sposobem zapewniającym stabilność ciężkiego chassis, blokującym przepływ wibracji od dołu są odlane z aluminium nóżki. Sztywne zawieszenie eliminuje wibracje pochodzące od powierzchni na której stoi odtwarzacz.

Niezwykle wydajny i mocny transformator zasilający o mocy 400 W

Po to, aby zapewnić stabilne i mocne zasilanie absolutną koniecznością jest mocny transformator zasilający. Po przeprowadzeniu testów i odsłuchów, w których wykorzystano różne zasilacze, do pracy w D600 wybrano transformator toroidalny o mocy 400 W. Dzięki zastosowaniu transformatora normalnie używanego we wzmacniaczach o wysokiej mocy osiągnięto niewiarygodnie wysoką jakość brzmienia w odtwarzaczu.

Unikalny mechanizm CD/SACD firmy TAD o wysokiej sztywności, gwarantującej precyzję odczytu

Realizowanie koncepcji dokładnego odtwarzania musi być oparte także na mechanizmie odczytującym płyty. Napęd w D600 (odtwarzający zarówno płyty CD, jak i SACD) cechuje się wysoką sztywnością, cichą pracą i fantastyczną kontrolą wibracji dzięki precyzyjnemu mechanizmowi szuflady, wyposażonym w metalowe zębatki. Optyka w tym odtwarzaczu to wysokiej jakości system o dużej stabilności i dokładności odczytu danych. Sztywna szuflada wykonana z aluminium również zapewnia dobrą ochronę przed wibracjami. Czarna powłoka na tacce mechanizmu eliminuje odbicia promienia lasera podczas odczytu płyty, co wpływa pozytywnie na odczyt danych.

Tryb pracy DAC – wysoka precyzja dźwięku przy użyciu D600 jako konwertera D/A

D600 może być użyty również jako wysokiej jakości konwerter cyfrowo-analogowy. Zastosowanie zegara UPCG i konwertera częstotliwości próbkowania pozwala na dokładną zamianę sygnału z zewnętrznych źródeł cyfrowych. Konwersja ta również możliwa jest dla sygnału z komputera. Teraz można cieszyć się muzyką ze źródeł zewnętrznych z częstotliwością 192 kHz/24 bit.

  1. Wysoka jakość transmisji sygnału dzięki pozłacanym gniazdom, wysokiej jakości półsztywnym przewodom koaksjalnym użytym dla połączenia oscylatora głównego zegara taktującego.
  2. Wyposażony w bezszczotkowy, precyzyjny silnik DC, jednocześnie eliminujący szum i zapewniający długą żywotność pracy przy całkowitym wyeliminowaniu problemu wpływu szczotek na pracę całego mechanizmu.
  3. Wysokiej jakości zegar C/N w mechanizmie CD/SACD – eliminacja jittera.
  4. Zastosowanie przycisków – sensorów o wysokiej czułości oraz LED-owego wyświetlacza o dobrej czytelności.
  5. Wyjście cyfrowe (konwertujące sygnał do 88,2 kHz) poprawiający jakość brzmienia typowych płyt CD.

Specyfikacja techniczna

Analogowe wyjścia audio: Gniazda wyjściowe: XLR stereo x 1, niezbalansowane RCA stereo x 1
Pasmo przenoszenia:
CD: 4 Hz-20 kHz, SACD: 4 Hz-40 kHz
Stosunek sygnał-szum: 115 dB
Cyfrowe wejścia/wyjścia audio: Wejście zbalansowane: XLR x 1, Wejście koaksjalne: RCA x 1, Wyjście zbalansowane: XLR x 1
Częstotliwość próbkowania na wejściu: 33 kHz do 192 kHz
Częstotliwość próbkowania na wyjściu: 44,1 kHz, 88,2 kHz
Pobór mocy: 32 W
Pobór mocy standby: 0,5 W
Wymiary: odtwarzacza 450 x 185 x 440 mm, zasilacz: 220 x 185 x 430 mm
Waga: odtwarzacz: 26,5 kg, zasilacz 13 kg

© Copyright 2011-2016 Audio Centrer Poland. All rights reserved.
Designed Piksel Studio