TAD Reference One MK2

Koncept

W momencie zaprezentowania kolumn TAD Reference One, stały się one punktem odniesienia dla innych systemów głośnikowych. Te ultra hi-endowe głośniki bazują na wysokozaawansowanej technologii opracowanej przez ludzi TAD-a, ludzi odpowiedzialnych za monitory studyjne stosowane w studiach nagraniowych na całym świecie.

Wykorzystuje się w nich starannie dobrane materiały i części, szczególną przywiązując do najmniejszych detali, powracając wciąż i wciąż, na każdym etapie projektu, do teorii i testów odsłuchowych. Rezultatem takiego podejścia jest niespotykane w profesjonalnym świecie audio brzmienie. TAD Reference One prezentowały czysty i bogaty dźwięk, jakiego nigdy wcześniej nie słyszałeś.

Technologia CST pozwala na oddanie bezprecedensowo szerokiego pasma częstotliwości i kontrolę kierunkowości

CST (Coherent Source Transducer) pozwolił na osiągnięcie w kolumnach TAD Reference One założonego celu: reprodukcję dźwięku z kontrolowaną kierunkowością w szerokim zakresie częstotliwości z pojedynczego punktu, z jednolitą fazą. Kształt membrany głośnika średniotonowego został skalkulowany w taki sposób, że nie tylko tak charakteryzuje się fantastycznym pasmem na wprost, ale pozwala kontrolować kierunkowość głośnika wysokotonowego, znajdującego się w jego centrum, w konfiguracji współosiowej. Dzięki temu centrum akustyczne tweetera i głośnika średniotonowego znajduje się w jednym punkcie. Przetwornik CST jest ogromnym krokiem naprzód w dziedzinie głośników współosiowych, pozwalając na uzyskanie ultra szerokiego pasma przenoszonych częstotliwości pomiędzy 250 Hz a 100 kHz, przy kontroli kierunkowości i łagodnym, wyrównanym tłumieniu, bez zniekształceń w żadnym zakresie pasma przenoszenia. Rezultatem jest ekstremalna czystość i stabilny „obraz dźwiękowy”charakteryzujący się bogatą i naturalną barwą.

Unikalna technologia produkcji berylowej membrany skutkuje niespotykaną jakością i precyzją wykonania

Kopułka wysokotonowa oraz średniotonowa wykonane są z berylu, najlżejszego i najsztywniejszego zarazem materiału – firma TAD używa go od ponad 30 lat. Membrana ta jest produkowana przy użyciu techniki osadzania materiału z postaci gazowej (odmiana MOCVD „Metal Organic Chemical Vapor Deposition” - techniki osadzania warstw na powierzchni materiałów poprzez stosowanie związków metaloorganicznych w formie gazowej) opracowanej przez TAD-a i wykorzystywanej przez tę firmę od wielu lat. Zapewnia to wysoką wytrzymałość i jednorodność materiału, co w połączeniu z wysokim tłumieniem wewnętrznym daje delikatny, ale wybitnie naturalny dźwięk. Kształt membrany głośnika wysokotonowego został opracowany metodą analizy komputerowej zwanej HSDOM (Harmonized Synthetic Diaphragm Optimum Metod). Pozwala ona na kontrolę różnic w drganiu różnych fragmentów membrany i przesuwa je poza zakres słyszany przez ucho ludzkie, zapewniając pasmo przenoszenia do 100 kHz.
Duża membrana średniotonowa także została wykonana w technice osadzania materiału z postaci gazowej. Rezultatem tych zabiegów jest niemal bezbłędny dźwięk, niezwykle bezpośredni i precyzyjny, o szerokim paśmie przenoszenia.

Zaadaptowanie technologi ISO maksymalizuje potencjał przetwornika CST

Przetwornik CST jest precyzyjnie montowany w niezwykle sztywnej obudowie, wyprofilowanej tak, aby zminimalizować dyfrakcje na jej krawędziach. Zamiast maksymalizować zdolności samego przetwornika CST, inżynierowie TAD-a wynaleźli nową technologię ISO (ISO-lation). W jej skład wchodzi układ blokujący wibracje przetwornika, przenoszące się na obudowę i na strukturalne odseparowanie przetwornika CST od obudowy. Głośnik nie powoduje więc drgań w obudowie, redukując w ten sposób wtórne promieniowanie dźwięku. Obniża również wpływ energii emitowanej przez przetwornik basowy. Poprawia to rozdzielczość brzmienia i tym samym detaliczność, pozwalając, na przykład na ukazanie różnic w kolorycie tonalnym instrumentów i ich subtelności.

Komputerowa analiza pomaga na uzyskanie optymalnej pracy zawieszenia

W zawieszeniu głośnika niskotonowego Reference One wykorzystano połączenie optymalnych kształtów i materiałów, obliczonych za pomocą najbardziej zaawansowanych programów komputerowych i technik symulacyjnych. Szczególnie ważne jest to w głośniku niskotonowym. Został on wyposażony w wysokiej jakości podwójne ramiona kosza, zapewniające liniową pracę o niskim zniekształceniach, nawet przy wysokich amplitudach. Dla zawieszenia, które też wpływa na jakość brzmienia, wybrano wielokrotną fałdę, stosowaną w profesjonalnych przetwornikach TAD. Podobnie, jak ramiona, tak i zawieszenie wspomaga pracę cewki przy dużych wychyleniach, umożliwiając stały i dokładny ruch membrany. Jest to realizacja założenia TAD-a: ekstremalnie głęboki, czysty bas, który ujawnia pełny sens dużej skali i uderzenia. Dzięki użycia unikalnej potrójnej, laminowanej konstrukcji, membrana TLCC nie deformuje się, nawet podczas dużych wychyleń.

Wyjątkowa, laminowana, trzywarstwowa konstrukcja głośnika niskotonowego. Membrana TLCC nie deformuje się, nawet przy bardzo wysokich wychyleniach

Przetwornik niskotonowy TAD Reference One napędzany jest przez dużą, 100 mm cewkę i mocny magnes neodymowy. Aby radzić sobie z każdym rodzajem wychyleń membrana musi być mocna i sztywna. TAD osiągnął jej idealne fizyczne właściwości, włączając w to spójność struktury materiału, poprzez użycie TLCC (Tri-Laminated Composite Cone) czyli membrany o strukturze laminatu z trzech warstw: rdzeń to pianka z acrylimidu umieszczona pomiędzy włóknami aramidowymi o orientowanej kierunkowości włókien. By wyeliminować straty i uzyskać wyższą skuteczność, kopułka zakrywająca szczelinę magnetyczną wykonana została z tego samego materiału. Co więcej, dzięki umieszczenia rdzenia, nakładki przeciwpyłowej i cewki w tym samym punkcie, praca cewki jest bezpośrednio przenoszona na rdzeń. Rezultat – nie tylko szybki i czysty bas, ale niskie ubarwienie dźwięku w średnich częstotliwościach.

Wytłumiona obudowa SILENT łączy w sobie wysoką sztywność i wdzięczną, płynną elegancję

Obudowa TAD Reference One nosi nazwę SILENCE (Structurally Inert Laminated Enclosure Technology). Wykonana jest z materiałów starannie wyselekcjonowanych pod kątem tłumienia rezonansów, tak aby przetworniki pracowały w optymalnych warunkach. Podstawą wysiłków w eliminowaniu rezonansów jest projekt niezwykle wytrzymałej obudowy, inspirowanej teorią będącą podstawą budowy skrzydeł samolotów i kadłubów ultra-lekkich jachtów. Szkielet struktury to 21 mm gruba sklejka z brzozy. Pokrywana jest hybrydowym zestawem materiałów, z 50 mm panelami bocznymi, wykonanymi z łączonych pod wysokim ciśnieniem i przycinanymi na maszynach CNC sklejkami o wyjściowej grubości łącznej 137mm.

Kształt łzy, zaprojektowany na podstawie osiągnięć hydrodynamiki, minimalizuje anomalie w zakresie rozproszenia dźwięku. I wreszcie zastosowanie technologii ABD, dzięki której podwójne przetworniki basowe są tak rozlokowane, by eliminować zniekształcenia fal stojących w pasmie wyższych częstotliwości wewnątrz obudowy.

Aerodynamiczny system portu bas-refleksu - technologia "Horn Fluid"

W celu najlepszego wykorzystania brzmienia 20 centymetrowego przetwornika niskotonowego i jego mocowania, port bas-refleksu jest aerodynamicznie optymalizowany. Port o kształcie rozszerzającego się klosza zapobiega szumom przepływającego powietrza, nawet gdy przetwornik pracuje na granicy swoich możliwości, co przekłada się na głęboki i czysty bas.

Pochylony kształt głośnika zapewnia wyjątkowa stabilność

Przez przechył kolumny do tyłu o 4 stopnie poprawiamy spójność czasową przetworników. Dodatkowo środek ciężkości masywnego przetwornika basowego wypada wówczas tuż nad środkiem ciężkości obudowy. To, razem z niesamowitą, 150 kilogramową masą całego systemu, laminowaną podstawą, wykonaną z aluminium o jakości wykorzystywanej do produkcji samolotów, oraz sklejką gwarantuje niesamowicie niski i mocy bas przy jego niebywałej detaliczności.

W komplecie otrzymujemy dwa typy kolców: jedne o kształcie stożka, drugie o kształcie kopułki – to trzypunktowe oparcie głośnika izolujące go od wibracji i zapewniające stabilność systemu, niezależnie gdzie głośniki są usytuowane.

Głośnik TAD Reference One to połączenie ściśle wyselekcjonowanych materiałów i elementów

  1. Odizolowana zwrotnica dla niskich, wysokich i średnich częstotliwości – wyeliminowanie zakłóceń elektromagnetycznych.
  2. Panel z terminalami to 27 mm płat aluminium, spełniający rolę radiatora dla oporników.
  3. Produkowane samodzielnie podzespoły, w tym cewki powietrzne, niskoindukcyjne rezystory i kondensatory
  4. polipropylenowe.
  5. Duże zaciski głośnikowe pokryte są warstwą złota, zapewniającym dobrą przewodność.
  6. Okablowanie wewnętrzne zostało poprowadzone z daleka od elementów magnetycznych po to, aby zapewnić wysoką jakość sygnału, wolnego od zakłóceń i interferencji
  7. Nie tylko głośnik sam w sobie, ale także każda jego część jest restrykcyjnie kontrolowana, po czym nadaje się jej numer seryjny.

Specyfikacja techniczna

Opis: kompaktowy system trójdrożny typu bas-refleks
Przetworniki: 2 x 20 cm niskotonowy; koncentryczny, średniotonowy o średnicy 16 cm, 3,5 cm kopułka wysokotonowa
Pasmo przenoszenia: 21 Hz – 100 kHz
Punkty podziału zwrotnicy: 250 Hz i 2 kHz
Rekomendowana moc wzmacniacza: 50-300 W
Skuteczność: 90 dB
Maksymalne ciśnienie dźwięku (SPL): 115 dB
Impedancja nominalna: 4 Ohm
Waga: 150 kg
Wymiary: 554 mm x 1293 mm x 698 mm

© Copyright 2011-2016 Audio Centrer Poland. All rights reserved.
Designed Piksel Studio